24/05/2026
BAYERISCHER BODENSEE
Hemel en water raken elkaar op een plek die wordt omarmd door twee werelden. Enerzijds een zacht golvend landschap van wijngaarden, boomgaarden en romantische oevers. Anderzijds het imposante decor van het hooggebergte, dat het geheel iets onwezenlijks geeft.
Ik bracht een fascinerende week door in de community van de twaalf zelf producerende wijndomeinen van het kleine Bayerischer Bodensee, tussen Nonnenhorn en Lindau. Gelegen in Beieren, officieel behorend tot de wijnbouwregio Württemberg, maar met een uitgesproken eigen identiteit. Piepklein, amper 90 hectare, maar dat zegt niets over de dynamiek die hier de voorbije vijf à tien jaar is ontstaan.
De focus ligt op burgunderrassen en ziekteresistente variëteiten. Je voelt er de sterke invloed van de Bodensee en de Alpen, terwijl de wijngaarden liggen op drumlins die door gletsjers werden gevormd. De bodems bestaan uit morenepuin en zoetwatermolasse. Het haast alpiene klimaat zorgt voor wijnen met koelte en spanning, in contrast met de stijl die meer westelijk aan de Bodensee wordt gemaakt, in Baden.
Dit vijfde hoofdstuk voor het boek wordt opnieuw een totaal ander wijnverhaal. Vanaf maart 2027 kan je het lezen
Een grote dankjewel aan alle domeinen van de Bayerischer Bodensee. Ik bezocht ze bijna allemaal, at in verschillende Rädlewirtschaften en restaurants, werkte twee wandelingen en een fietsroute uit voor het boek en kampeerde haast met de wielen in het water. Extra dank ook aan Clemens Hendriks, de spilfiguur achter alle afspraken.
Nu kijk ik vooruit naar het volgende hoofdstuk, wellicht het meest persoonlijke van allemaal: Durbach.