Schapenhouderij Cortils

Schapenhouderij Cortils Contactgegevens, kaart en routebeschrijving, contactformulier, openingstijden, diensten, beoordelingen, foto's, video's en aankondigingen van Schapenhouderij Cortils, Boerderij, Chemin de Cortils 5, Mortier.

Schapenhouderij Cortils heeft Ardense Voskoppen, Drentse heideschapen, Ouessant, Gotland Pelsschapen, Wensleydale, Soay, Skudde, Hebridean, Herdwick, Jacob, Racka, Shropshire en tal van kruisingen zoals Wenslanders (Gotland x Wensleydale).

Afgelopen week is Poepa Ouessant, oma en al langere tijd met darmklachten, overleden. Op weg naar de laatste rustplaats ...
07/06/2026

Afgelopen week is Poepa Ouessant, oma en al langere tijd met darmklachten, overleden. Op weg naar de laatste rustplaats was ze even in de kruiwagen gelegd die op zijn kant in de weide stond, alle moeders stonden bij haar stil, de lammetjes gingen in de kruiwagen om aan haar te ruiken, daarna stonden ze met z'n allen in een cirkel om de kruiwagen. Rust zacht, lieve Poepa

Over rouw bij schapen gesproken, een paar weken geleden heeft BiBiBo Wenslander 2 dagen aan de bosrand gelegen met een doodgeboren 2-ling, 2 ooitjes van Gotlander Witnoos, zo jammer! Wanneer we haar bezoeken (de volgende dag, de bevalling was de dag ervoor 's avonds laat), een poosje in gedachten bij haar staan, komt de kudde langs, zo'n 15 schapen lopen in stilte voorbij, de meesten raken met hun snuit even aan de lammetjes, sommigen raken ook BiBiBo even aan, een enkeling passeert met een nauwelijks waarneembare blik (de overeenkomst met ons mensen als wij gaan condoleren, vond ik treffend).
Op dag 2 na de bevalling loopt ze weer te grazen, hoor ik haar zo nu en dan hard blaten. Het is tijd om de lammetjes mee te nemen, als zij in de kruiwagen worden gelegd trekt BiBiBo een sprint door de weide, haar kop in de kruiwagen, een laatste blaat

We eindigen vrolijk met de gilets die Denise Beuse heeft gemaakt van de vachten van Poepa met Peerle, Bo, Sientje, en Sjaak met K'naan ... Deze laatste gilet is de winkel niet ingegaan, is nu mijn meest favoriete kledingstuk :- )

Pietje en Petit Pomme zijn 2-lingzussen, al zou je dat niet zeggen, ze lijken helemaal niet op elkaar. Ze zijn zo versch...
28/05/2026

Pietje en Petit Pomme zijn 2-lingzussen, al zou je dat niet zeggen, ze lijken helemaal niet op elkaar. Ze zijn zo verschillend dat hun moeder, Ruddy's Mama eind '22 mogelijk door 2 verschillende rammen is bevrucht, bij schapen en honden is dat mogelijk

Toch zijn Pietje en Petit Pomme hartstikke 2-ling ... 2 jaar geleden zijn ze samen in de nacht van 25 op 26 mei bevallen, beide van een ram ... Petit Pomme en Pommelo ... Pietje en Pieterman. En hoe bijzonder is dat, op 7 mei zijn ze weer samen bevallen, zijn er 3 rammetjes geboren, Petit Pomme heeft er eentje, Pietje 2 :- )

Pommelo en Pieterman zijn onlangs verhuisd naar de schapenhouderij van Bart Govaerts, samen met 7 andere rammen. Vind de namen zo leuk dat de halfbroers dezelfde naam hebben gekregen en heet de broer van Pieterman, Janneman

Als je door de foto's bladert, zie je op het eind de knappe vader van de rammetjes: Witnoos

Hannah van Viltvrouw blikt terug op hoe het (vilten) allemaal begonnen is, deze eerste terugblik eindigt op Cortils ...
18/05/2026

Hannah van Viltvrouw blikt terug op hoe het (vilten) allemaal begonnen is, deze eerste terugblik eindigt op Cortils ...

Trip down memory lane.

10 jaar geleden begon ik een enorm mooi avontuur. Ik kreeg een mooie anti kraak boerderij met heel veel ruimte. Initieel zocht ik naar een natuurlijk materiaal om mijn wollen deken meditatie kussens te vullen en kwam uit op wol.

De dame waar ik de wol haalde liet me een viltvacht zien en zei ; ‘ wist je dat je de gehele vacht ook kunt gebruiken?’
Het was alsof de bliksem insloeg en ik wist direct dat dit hetgeen was wat ik wilde leren.

Bij leerde ik een dag vilten en gen direct aan de slag gegaan. Wol gehaald bij en Henk en vele vele uren staan vilten.

Alle materialen stonden al in de schuur van de boerderij, alsof het zo moest zijn.

Ik verzamelde wol van allemaal verschillende schapen en leerde veel over de verschillende rassen.

Ik kreeg mijn eigen schaapjes en ging helpen in de lammerentijd bij en leerde scheren van Aart van de brandhof op een mooie zomeravond.

Ben nog dat zelfde seizoen bij een heleboel mensen gaan scheren, en heb dat een aantal seizoenen overal en nergens bij hobby houders gedaan.

Op de scheerfeest en was ik vooral druk met verzamelen van wol om zoveel mogelijk vachten te ‘ redden ‘ van het verloren gaan als afval product wat het toen voor veel mensen nog was.

Wat volgde waren workshops op mijn boerderij, tussen het uitgebloeide gras en de kippen, allerlei verschillende mensen kwamen erop af. Ik maakte de lunch tussendoor in mijn keuken. En rende me rot zo’ dag.

Dus de volgende stap was dan ook om een boerderij te gaan huren om de workshops te gaan geven, de lunch uit te gaan besteden en assistentie te regelen.

Ongeveer 350 mensen hebben leren vilten en daarnaast maakte ik een heleboel vachten in mijn werkplaats voor de verkoop op markten en via internet.

Na een paar jaar scheren met de hand werd het idee geboren om een les week te organiseren op .cortils waar een aantal vrouwen zijn begonnen met hun pad als hand scheerderin en werd geboren, een mooie groeiende groep die nu hun eigen weg aan het vinden is in schapenland.

Deel 2 volgt 🫶🏻🐑

Jong geleerd, oud gedaan! en 'Zo moeder, zo dochter!' ... 3 jaar geleden mocht Aafje vanaf de 3de dag niet meer bij WiPu...
15/05/2026

Jong geleerd, oud gedaan! en 'Zo moeder, zo dochter!' ... 3 jaar geleden mocht Aafje vanaf de 3de dag niet meer bij WiPu drinken, niet dat ze was verstoten, zij en haar zusje Evora waren altijd samen bij de moeder, kwam ik de weide in met het flesje, rende WiPu net zo hard naar me toe als de lammetjes, stond ze met haar kop op mijn arm te kijken hoe het flesje gegeven werd

En nu, 3 jaar later doet Aafje precies hetzelfde ... 2 lammetjes krijgen, beide droog gelikt, biest gehad en dan denken: er is maar melk voor één lam. Zo vond ik Birkelien drinkend aan de achterkant van Aafje, tot halverwege haar ruggetje onder de uier. Eerste gedachte was: echt een dochter van gekke Birkie (de ram die op mijn rug springt als ik de hooiruiven vul, op de kruiwagen blijft springen als er een vermoeden is van een emmer met bietenpulp, kortom: een echte k***o :- )
Maar een paar uur later, zittend op een blok hout om de foto's te maken, zag ik hoe Aafje het bont gevlekte lam meerdere keren hard met haar hoorns wegduwt, alleen aandacht heeft voor het zwarte lam. S**t, wat ellendig!

De dagen erna ga je regelmatig kijken, zie je Birkelien 10x onder het uier, waarvan Aafje 5x met haar p**t trapt of snel wegrent ... Krijgt ze wel melk genoeg? Een hongerige lam blaat, dat doet ze niet, maar toch ... Op dag 3 een flesje gaan geven, koemelk van de buurman melkveehouder, veel gedoe, je moest haar echt vangen, tot ze op dag 5 het snapte, op ons afrent als we met een flesje naar haar toelopen

Nu we 3 weken verder zijn, zien we vaak hoe Aafje relaxed staat te herkauwen en toelaat dat Birkelien aan de achterkant drinkt, zij niet meer trapt. En hoe mooi het moment dat Birkelien door het gaas was gekropen, zo ver van de kudde af was geraakt dat ze in paniek raakte, hard begon te blaten en ik Aafje door de weide zag rennen 'waar is ze?'

Hasse kwam op bezoek bij haar oom en tante, zij heeft 3 jaar geleden Aafje geadopteerd en mocht de naam bedenken voor het zwarte zusje van Birkelien. Ik zei dat het leuk zou zijn als de naam herleid kan worden naar Aafje zoals Birkelien naar haar vader is vernoemd. Hasse hoefde niet lang na te denken en zei: Raafje :- )

Dit is de mooiste fotoserie in 10 jaar schapen ... Sanne Wenslander, 7 jaar en voor het eerst moeder van een 2-ling, een...
05/05/2026

Dit is de mooiste fotoserie in 10 jaar schapen ... Sanne Wenslander, 7 jaar en voor het eerst moeder van een 2-ling, een ooitje en een rammetje. Sanne is een dochter van Blondie Gotlander (jong overleden) en Mister Handsome Wenslander. De vader van de lammetjes is Witnoos Gotlander. Ik ben in de 7de hemel :- )

Sanne is zo onder de indruk dat ze niet durft te grazen, bang om de lammetjes achter te laten. De eerste paar uur tot een halve dag is dat normaal, op dag 2 ben ik bezorgd, ze heeft zich wel verplaatst van het ruifje naar de thuja boom, een wandeling van ca. 50 meter, maar heb haar nog geen hap gras zien nemen, brokjes en bietenpulp mondjesmaat, ze zal toch geen melkziekte hebben? Dan is er calciumtekort, een van de symptomen is apathie

Er logeren 3 vroedvrouwen op Cortils, zij stellen me gerust ... 7 jaar jong en voor het eerst moeder, dat is alsof een vrouw op haar 50ste voor het eerst moeder wordt. En gelukkig, aan het eind van dag 2 durft Sanne weg te lopen van de thuja boom en de lammetjes, komt ze brokjes peuzelen bij de andere moeders, de lammetjes schreeuwen moord en brand, die heb ik gauw opgetild en bij Sanne gezet

Vanavond een bak met voordroog hooi gebracht waar ze gretig op aanvalt, we hebben het rijk alleen, de andere moeders met lammetjes zijn onder het afdak, het regent pijpestelen, maar we zitten droog onder de 1000den naalden van de thuja, zittend op een stronk, Sanne's malende kaken, de zalige geur van voordroog hooi, 2 lammetjes die bij me komen, voorzichtig aan mijn vingers ruiken, zit ik me helemaal suf te genieten

Zo leuk om schaapjes terug te zien die bij ons zijn geboren en verhuisd zijn. Marieke schrijft:  Zomaar een vrij uurtje ...
03/05/2026

Zo leuk om schaapjes terug te zien die bij ons zijn geboren en verhuisd zijn. Marieke schrijft: Zomaar een vrij uurtje tijdens een drukke dienst, tijd om schapen te knuffelen

Maartje is een dochter van Ponne (mix van 4 rassen) & Pomme (Pommers landschaap). Toen zij 2 jaar geleden naar Marieke toe wandelde en ik zei 'dat is Maartje' zei Marieke 'dan gaat zij 't worden, mijn 2de naam is Maartje

Shack-a-Lack is een zoon van Thuja (Wenslander) & Paz (Gotland Pels). Ook Shackie liep doelbewust naar Marieke toe toen we bij de rammenkudde aankwamen, en veroverde meteen haar hart. Hij leeft z'n 3de leven, bij ons bijna overleden aan blauwtong, vorig jaar zomer was het kantje boord door een darmafsluiting.

Bekijk de foto's van Marieke en word helemaal blij ...

Toen Valentino zijn p**t brak en deze in het gips werd gezet, was het niet mogelijk om foto's te maken, had ik in de ene...
29/04/2026

Toen Valentino zijn p**t brak en deze in het gips werd gezet, was het niet mogelijk om foto's te maken, had ik in de ene hand de emmer met bietenpulp om de ouders zoet te houden, in de andere hand een stok om Lord-Ram-a-Lot, de vader van Valentino zo nodig een mep te verkopen, ondertussen kruipend de haag in waar Valentino zich schuil hield.

We hadden 'm nooit Lord-Ram-a-Lot moeten noemen, spijt als haren op m'n hoofd, krijg de naam ook niet meer gezegd, noem hem 'dikke beer' ... Wat een chagrijn, kan de wei niet in zonder stok. Gelukkig is de 'dikke beer' verkocht, samen met zijn partner, Lady Knorriëtte, haar ga ik wel missen, een lieve ooi en top moeder. Ze gaan verhuizen naar een wijngaard.

Op de foto's zie je Frédéric Derkenne van VetXperience aan het werk, vakkundig wordt het gips verwijderd. Valentino loopt nog wel kreupel, de tijd zal het leren of zijn p**t weer helemaal in orde komt.

foto's: Iris Hariz

Ken je dat, zo'n euforisch gevoel ervaren? De één noemt het 'verliefd zijn' de ander noemt het 'lyrisch zijn' ... Het ov...
24/04/2026

Ken je dat, zo'n euforisch gevoel ervaren? De één noemt het 'verliefd zijn' de ander noemt het 'lyrisch zijn' ... Het overkwam Jeannette, de afgelopen dagen samen met 4 andere wolbewerkers, 3 dagen bij ons vachten gevilt en 1 dag op de bloemenvelden gewerkt ... Je hebt samen een vacht gevilt en je vindt die zo mooi dat ie mee naar huis gaat

Natuurlijk vind ik dat te gek, maar ik grap ook: potverdikke, nu heb ik 'm niet in de winkel, kom je snel weer terug, eentje voor de winkel vilten :- )

Het is de eerste vacht van Jonas, zoon van Curly Wenslander en Pomme, Pommers landschaap, die nu bij herder Bart woont, afgelopen december samen met 17 ooien en 2 hamels verhuisd is, als het goed is onderhand vader is van een heleboel lammeren

Wil je ook bij ons 'vacht vilten in ruil voor het verblijf op het landgoed' stuur dan een berichtje naar: [email protected]

Daar ben je dan, Lille-Birke, geboren op vrijdag 17 april, dochter van de allerliefste Lillie Stracciatella die voor het...
19/04/2026

Daar ben je dan, Lille-Birke, geboren op vrijdag 17 april, dochter van de allerliefste Lillie Stracciatella die voor het eerst moeder is. Niets is zo vertederend als een lief, zachtaardig schaapje zoals Lillie voortdurend met haar snuit bij haar dochter te zien en o jee, ineens is er kraamvisite, de 2 nieuwe Skudde moeders met 3 lammetjes komen langs, paniek, waar is mijn kleine Lille? Geagiteerd rondrennen om even later te zien dat ze heel dichtbij is bij de andere lammetjes.

Wie de papa is, is niet met 100% zekerheid te zeggen. Er waren 2 uitbrekers ... Pommelo van 16 - 18 november, aflammerdatum tot 15 april en Birk op 20 november, teruggebracht naar de rammen en een dag later weer terug bij de ooien, castratie op 27 november, aflammerdatum t/m 20 april. Als Lillie 2 dagen over tijd was, is Pommelo de vader. Afgaand op het gedrag van de kleine Lille-Birke - koddig dansend rondrennen met de nodige capriolen - is Birk absoluut de vader, is een DNA test overbodig.

Birk, Ouessant x Gotland Pels, is een rare snuiter die ondanks de castratie niet in het park bij de Ouessanten en andere knuffel schapen kon blijven, teveel rare fratsen zoals springend op de achterpoten op mensen afstormen, niet beuken, maar wel heel opdringerig, niet fijn als er kindjes in de weide zijn, dus verhuisd naar de Lonneux kudde waar het prima met hem gaat, hij op mijn rug springt als ik de hooiruiven sta te vullen, en als ik pech heb z'n voorpoten in mijn kont broekzakken blijven hangen, hij zich naar beneden laat glijden, m'n broek meetrekkend :- )

Je zal denken, weg met die rare gast, maar hij is m'n fleslam geweest, ben dol op 'm, zie nog voor me hoe zijn moeder Circus Otje stervende was aan blauwtong, lastig werd gevallen door 1000-den vliegen die niets anders wilden als Otje vol leggen met eitjes, hoe we Otje in het halletje van het paviljoen, de retraite ruimte hebben gelegd met de hoopvolle gedachte dat daar geen vliegen kunnen komen, Birk erbij, hij was een week jong, een uur later kijken, was Otje gelukkig zonder vliegen overleden, vervolgens bleef Birk dagenlang onder het afdak bij de verlamde Jente, hij week niet van haar zijde tot Jente geëuthanaseerd is, toen kreeg hij zelf ook blauwtong, heeft hij een paar dagen in mijn huis gelogeerd.

Ook bij Lillie Stracciatella hoort een verhaal, zij is geadopteerd door Ara en Theodoor, kinderen van logerende gasten die het niet eens konden worden over de naam - de één wilde Lillie en de ander Stracciatella - Ara die een geboorte tekening heeft gemaakt van de pas geboren Lillie Stracciatella met haar moeder Collier (hangt nog steeds aan de wand), deze warme herinneringen leven verder in Lille-Birke.

Tijdens kasteel & wol & bloemen van 18 - 22 mei kun je indigo wol verven bij het kampvuur, een echte aanrader! Workshopg...
17/04/2026

Tijdens kasteel & wol & bloemen van 18 - 22 mei kun je indigo wol verven bij het kampvuur, een echte aanrader! Workshopgever Marleen schrijft hierover ...

Indigo + vuur= jouw regenboog.

Verf samen met Marleen Schavemaker
de kleuren van de regenboog

Verf , dompel en verwonder – met een echt indigo vat en pannen vol kleur

Eigen gesponnen wol mag mee. Ervaring niet nodig. Alleen nieuwsgierigheid

Kom je meedoen? Locatie: landgoed Cortils, Mortier (B)

Voor meer info over de andere workshops en het logeren op het landgoed ...
https://www.chateaucortils.com/nl/kasteel-wol-bloemen/

Bekijk ook de sfeervolle foto's van het regenboog verven tijdens de wolweek in 2017

Adres

Chemin De Cortils 5
Mortier
4670

Website

Meldingen

Wees de eerste die het weet en laat ons u een e-mail sturen wanneer Schapenhouderij Cortils nieuws en promoties plaatst. Uw e-mailadres wordt niet voor andere doeleinden gebruikt en u kunt zich op elk gewenst moment afmelden.

Contact

Stuur een bericht naar Schapenhouderij Cortils:

Delen