17/06/2026
📢 Fontos NÉBIH tájékoztatás a használt sütőolaj helyes besorolásáról👇
A legfontosabb információk:
✔️ A vendéglátásban, közétkeztetésben, üzemi és központi konyhákon keletkező használt sütőolaj esetében az állati eredetű összetevők jelenléte általában nem zárható ki.
✔️ Emiatt az ilyen használt sütőolaj gyűjtésére, szállítására és kezelésére az állati melléktermékekre vonatkozó állategészségügyi előírásokat kell alkalmazni. Mert nem hulladék, hanem 3. kategóriájú állati mellékterméknek minősül.
✔️ Így nem a hulladékkoncesszió része.
✔️ Az ilyen anyagokat kizárólag állati melléktermékek kezelésére engedéllyel rendelkező üzemeltető szállíthatja el és kezelheti.
✔️ Ezzel szemben a lakossági gyűjtőpontokon leadott használt sütőolaj hulladéknak minősül, így arra a környezetvédelmi szabályok vonatkoznak.
A NÉBIH teljes tájékoztatója itt érhető el:
👉 https://portal.nebih.gov.hu/-/hasznalt-sutoolaj-es-zsiradek-mint-allati-eredetu-mellektermek
A Nébih válasza📢
❌A használt sütőolaj nem minden esetben tekinthető egyszerű hulladéknak: bizonyos helyzetekben az állati mellékterméknek is minősülhet, és ez esetben az állategészségügyi szabályok alkalmazandók. Ez különösen akkor igaz, ha az olaj állati eredetű élelmiszerekkel – például hússal, hallal, tojással vagy tejtermékekkel – érintkezett sütés során.
ℹ️A használt sütőolaj, mint étkezési hulladék az állategészségügyi szabályok alá tartozik, amennyiben nemzetközi utasforgalomból származik, továbbá, ha biogáz-és komposztáló üzembe szánják, vagy az Uniós állategészségügyi szabályokban meghatározott egyéb feldolgozási módszereknek vetik alá.
🍽A vendéglátásban, közétkeztetésben, üzemi vagy központi konyhákon keletkező használt sütőolaj esetében az állati eredetű összetevők jelenléte általában nem zárható ki. Emiatt az ilyen anyagok gyűjtésére, szállítására és kezelésére az állati melléktermékekre vonatkozó állategészségügyi előírásokat is minden esetben alkalmazni kell, és csak állati melléktermékek kezelésére engedélyezett üzemeltető szállíthatja el és kezelheti. Ezzel szemben például a lakosság által az erre a célra kialakított gyűjtőpontokon leadható használt sütőolaj hulladéknak minősül és a környezetvédelmi szabályok az irányadók.
ℹ️A használt sütőolaj megítélésénél tehát nemcsak az számít, hogy honnan származik, vagy milyen hulladékként sorolják be, hanem az is, hogy mivel érintkezett és milyen célra kívánják felhasználni. A keletkező hulladék/melléktermék besorolása az üzemeltető (hulladékbirtokos) feladata.
Az előírások célja az állategészségügyi kockázatok csökkentése, valamint a biztonságos kezelés és további felhasználás biztosítása. Az érintett területre uniós és hazai jogszabályok egyaránt részletes szabályokat határoznak meg.
További információ👉 https://portal.nebih.gov.hu/-/hasznalt-sutoolaj-es-zsiradek-mint-allati-eredetu-mellektermek
***
[Akadálymentes leirat: Serpenyőben lévő használt sütőolajat kever egy spatulával egy kötényt viselő személy. A képen a használt sütőolaj állati melléktermékké minősítéséről szóló felirat látható.]