Crama Marcea

Crama Marcea Rescriem istorie din 2010.

Azi deschidem la 17.00 - chiar dacă plouă.Mâine avem Mihail la scena mare - bistroul e închis. Open doors: 17.00 live: 2...
04/06/2026

Azi deschidem la 17.00 - chiar dacă plouă.
Mâine avem Mihail la scena mare - bistroul e închis. Open doors: 17.00
live: 20.00
biletele s pe iabilet.ro și la intrare

iar sâmbătă și duminică
de la 13.00 🙂 - program de la relax la bistro

haide! 🤗

Noi suntem foarte atașați de gâștele noastre, care sunt ajutoare de nădejde prin vie. Ne curăță iarba și fac și fertiliz...
28/05/2026

Noi suntem foarte atașați de gâștele noastre, care sunt ajutoare de nădejde prin vie. Ne curăță iarba și fac și fertilizare naturală. Planul este să le creștem numărul, după ce le-am construit un mic colț de rai la noi în deal, cu iaz, cu cuibare și curte doar a lor.
Ceva nu ne iese, am reușit să avem anul trecut doar cinci boboci supaviețuitori, iar anul ăsta am evoluat la vreo 30. Unul dintre motivele din cauza căruia ouăle gâștelor nostre sunt limpezi, cm se zice în popor, adică nefecundate, este numărul mare al gâscanilor comparativ cu cel al gâștelor.
Gâștele se pare ca sunt genul acela de animale fidele, care își fac familii, precum cârduri de un gâscan și 3-5 gâște, iar gâscanii sunt foarte protectori cu familia lor. Gâscanii rămași fără familie sunt foarte gălăgioși, agresivi și recalcitranti. Caută scandal cu vecinii lor familiști, iar asta îi deranjează și pe cei ce au gâște lângă ei și așa familiștii nu mai au timp de treburi conjugale, sunt tot timpul implicați in conflicte cu scopul de a-și proteja famila de intruși.
Aceasta este povetea sarmalelor de gâscan de la noi de la Bistro, împăturite în foi crude de viță, fierte în vin de Marcea.
Le-am pus alături de o Marcea Fetească neagră, o frumusețe!🍷

Programul nostru pentru săptămâna aceasta:Joi17:00 – 22:00 — Joia Acustică cu Costi & FriendsVineriConcert Coma la scena...
27/05/2026

Programul nostru pentru săptămâna aceasta:

Joi
17:00 – 22:00 — Joia Acustică cu Costi & Friends

Vineri
Concert Coma la scena mare
🕔 Open doors: 17:00
Bistro închis

Sâmbătă
Închis — găzduim un eveniment privat.
Vă mulțumim pentru înțelegere!

Duminică
13:00 – 23:00 — program de relaxare la bistro ☀️

Luni, 1 Iunie
13:00 – 22:00 — program relax la bistro, plus câteva surprize pentru copii 🎈

Vă așteptăm!

📞 Rezervări la Meda: 0743 026 995

Hei!Vineri.
26/05/2026

Hei!
Vineri.

Povestea ostropeluluiBunica nu era cea mai mare bucătăreasă. Dar ceva mai bun decât friptura ei de găină nu-mi aduc amin...
22/05/2026

Povestea ostropelului

Bunica nu era cea mai mare bucătăreasă. Dar ceva mai bun decât friptura ei de găină nu-mi aduc aminte să fi mâncat.

Rețeta ei era așa:

Te duci în ogradă, prinzi cea mai bătrână pasăre, apoi, opărită, jumulită, ciopârțită și pusă la prăjit în ulei.

Cât se rumenește, cureți usturoiul în cantități impresionante, cu pumnul, așa zicea măița. Curățatul la măița nu era chiar total, mai nimereai câte o coajă prin sosul fripturii. Apoi pui puțin usturoi tocat mărunt în uleiul în care se rumenește carnea.

Când începe să miroasă a usturoi rumenit, pui cele mai coapte roșii din grădină, cele care nu se încadrau la servirea festivă cu brânză și ceapă.

Când începe zeama aia să fiarbă, pui restul de usturoi, tocat mai în grabă, nu prea mărunt.

Lași să fiarbă până începe sosul să se limpezească, oprești focul, pui pătrunjel și gata.

Friptura de la măița era gustoasă, sosul dumnezeiesc, dar avea și niște mici inconveniente: când cocoșul era mai în etate, mestecai mult și bine la el; mai întâlneai câte o coajă de roșie prăjită și întărită, sub forma unei foițe de țigară; cojile de usturoi nu se găteau niciodată și nu erau chiar o întâlnire plăcută prin sos.

Ostropelul nostru este o amintire a acelei fripturi, făcut cu pui în loc de cocoș, cu roșii decojite și usturoi bine curățat.

Aceleași patru ingrediente: găină, ulei, roșii și usturoi. Plus amintirile din copilărie.

Salutare!Avem și o veste bună, și una mai puțin bună: concertul Coma programat pentru azi, 22.05, se amână pentru 29.05....
22/05/2026

Salutare!

Avem și o veste bună, și una mai puțin bună: concertul Coma programat pentru azi, 22.05, se amână pentru 29.05.

Știți deja că venue-ul nostru este în aer liber, iar scena, boxele și echipamentele sunt expuse complet. Din cauza prognozei și a vremii imprevizibile, am decis că e mai bine să reprogramăm decât să riscăm să pierdem din experiența unui concert Coma așa cm trebuie trăit.

Partea bună este că vinerea viitoare se anunță vreme excelentă și, în plus, începe un weekend prelungit. Am avut și norocul ca băieții de la Coma să fie disponibili pentru noua dată: 29.05.

Pentru cei aproape 80 de oameni care și-au cumpărat deja bilete online: ne pare sincer rău dacă v-am dat planurile peste cap.

Toate biletele rămân valabile pentru 29.05, iar dacă nu mai puteți ajunge, iabilet vă poate returna contravaloarea acestora.

Mulțumim pentru înțelegere și ne vedem săptămâna viitoare!

Azi deschidem bistro-ul la 17.00. Avem acoperit o parte din terasă.
Și ieri am avut gogoși din flori de salcâm
și curcubeu. 🙂

Vineri 29.05. Coma în deal la noi. Biletele pe iabilet si la intrare. ❤️
19/05/2026

Vineri 29.05. Coma în deal la noi. Biletele pe iabilet si la intrare. ❤️

18/05/2026

Hei!

Știm ce facem vara asta 🙂 Voi?
18/05/2026

Știm ce facem vara asta 🙂
Voi?

Hey! 🙂Să vă povestim puțin de ultimul nostru vin, ediție limitată (1000 de sticle) - Vila Turturica. Un vin dulce ecolog...
04/02/2026

Hey! 🙂

Să vă povestim puțin de ultimul nostru vin, ediție limitată (1000 de sticle) - Vila Turturica. Un vin dulce ecologic - 2024, din Tămâioasă Românească.

Vila Turturica este noua gamă din portofoliul Crama Marcea, care a prins viață în 2025.

Numele poartă cu el o poveste despre tradiții, istorie, locuri natale și pasiunea pentru vin. Vila Turturica — vilă în stil mediteranean, monument istoric aflat în Ștefănești, Valea Mare – Podgoria — face parte din Domeniul Florescu și din vechea Crama Florescu, o cramă înființată în urmă cu 100 de ani, pe plaiul viticol Leșcioarele.

Începând cu 2023, Crama Marcea a preluat în administrare vechea cramă și plantațiile de pe Domeniul Florescu, cu un plan clar: refacerea viilor, reluarea vinificației tradiționale în Crama Florescu și readucerea la viață a vinurilor care au scris istorie aici.

De ce Vila Turturica? Pentru că acesta este numele vilei monument istoric din inima domeniului — un simbol al iubirii statornice și al trainiciei, valori care se regăsesc și în vin.

Această gamă reunește vinuri produse în Crama Marcea, din struguri proveniți parțial de pe Domeniul Florescu, cu gândul către viitorul în care Crama Florescu va redeveni partea istorică și cu tradiție a poveștii Marcea.

Vă invităm să ne însoțiți în drumul spre renașterea unei crame cu istorie și tradiție.

Îl gasiți pe site-ul nostru. De azi.

Address

Drum Exploatare Marcea
Stefanesti

Opening Hours

Thursday 17:00 - 23:00
Friday 09:00 - 17:00
Saturday 13:00 - 23:00
Sunday 13:00 - 22:00

Telephone

+40722183323

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Crama Marcea posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share