Vina Slavinec

Vina Slavinec Mihalovci 44, 2259 Ivanjkovci Nahajamo se v osrčju Ljutomersko – Ormoških goric, ki se ponašajo z odlično lego in bogato vinogradniško tradicijo.

Na naši vinogradniško usmerjeni kmetiji, ki je vključena tudi v integrirano, okolju prijazno pridelavo, se trudimo pridelati čim bolj kvalitetno žlahtno kapljico.

09/04/2026

Negda so po naših goricah v takšen cejti, kak je zej, kopáli ˝prvo kop˝. Cele gorice so z motikami prekopali, odkopali so fsakši trs, mu porezali baruse (korenine), pa ga podložili tak, ka je gleda na sëp
(nasuta zemlja na vrhu vinograda). Za kop pa je trebalo seveda meti delavce, težoke, ki se jin je reklo kopáči. Če so bile gorice vejke, jih je lehko bilo tüdi po dvajsti ali več – odvisno od zmožnosti virta. Ker
so kopali v parih, je bilo nejbojše, ka sta bila fküp levok (levičar) pa pravok (desničar), ki sta z motikami kopala fküp, ka se je zemla obročala proti jima. 💪💪🍇Skoro pozablena prleška beseda glede kópaja pa je ˝JON˝ ali ˝JAN˝. Jan se je reklo razpotegjeni vrsti kopačov, beseda pa izvira iz nemškega ˝Jahn˝, ki pomeni kos zemlje, ki se ga z enoj ˝rundoj˝ obdela. Prvi v jani je bija kopač, ki se mu je reklo
JANAR in je po neskopanen ravna red (vrsto), ka so se kopači ne mešali s prešürokin redon. Zodji v jani je bija REPAR, ki je kopa kre (kraj) že skopanega. Nejstarši lidje pa se glede kopí spomijajo še to,
ka se je pri toten deli zlo dosti pelo. Po eni strani zato, ker je bilo to skupinsko delo, če je bilo po vüzmi je bilo glasno veselje že ˝dovoljeno˝, pa tüdi zato, ker je bila pri deli pijača. Še posebej, če je
keri kopač buja krtico (voluhara), je za to navodno od virta doba liter vina ali pa koloč krüha! 🐀☠️=🍾🥖Gda so kopači prišli do grabice (odvodni jarek med deli vinograda) ali do sepa, so stopili fküp pa glasno zapeli, ka je hrüm leta daleč okoli. Virt jin je da pijačo, ka so bili še bolj korejžni, zato so še rejši zapeli, gda so se razveselili dolevke. Dolevka je bila večja lončarska ročka (vrč) za pijačo, iz kere se je navodno dolevalo v mejše ročke. Stora prleška pesem o kopačih poje tak: ˝Poslüšaj sredina, kej virt nan guči; ka nemo do sepa nič vina pili. Zej janar pa repar pogledneta se; kopačon vsen rečeta: žurimo se! Klabüko no sükje si vržmo na stran, pa hitro do sepa, dolefka je tan!˝🍇🍷🎶
foto: prleški kopači v Nünski Grabi, v 70-ti letih prešjega stoletja

31/12/2025

Dragi prijatelji, cenjene stranke,

leto, ki se poslavlja, je prineslo številne lepe trenutke - tudi ob kozarcu vina in v prijetni družbi . Hvaležni smo, da ste del zgodbe Vina Slavinec in jo soustvarjate skupaj z nami.

Naj vam leto 2026 prinese mir v srcu, zdravje, pogum za nove izzive ter obilico razlogov za veselje in zadovoljstvo.

Hvala za vašo podporo in zaupanje. Veselimo se vseh zgodb, ki jih bomo v novem letu spisali skupaj. ✨

✨ Slavinčeva Muškatna penina ✨Med prleškimi goricami, kjer tradicija sreča občutek za detajle, nastaja naša muškatna pen...
17/12/2025

✨ Slavinčeva Muškatna penina ✨

Med prleškimi goricami, kjer tradicija sreča občutek za detajle, nastaja naša muškatna penina.

Ni narejena za množice, temveč za tiste, ki cenijo družinsko tradicijo, pristnost in zgodbo v kozarcu. Nežno aromatična, cvetna in igriva, a hkrati elegantna — popolna spremljevalka prazničnih trenutkov, obdarovanj in večerov, ki jih želiš deliti z najbližjimi.

🍇 Iz Prlekije – domače, iskreno in z dušo.
🥂 Nazdravi trenutkom, ki si jih želiš zapomniti.
🍾 Zagotovite si jo pred prazniki — količine so omejene.

17/12/2025

Prleki se vüpamo iti vajdlat (stavit), ka je naš Jeruzalem še lepši od tistega ˝originalnega˝ 😜⛪️🍇🌥️
foto: Renato Babič

13/12/2025

Danes je še en primeren dan, da se s z okrašeno in osvetljeno kočijo, kot nekdaj gospoda, od čarobnega Senika pr' občin' v Laškem, popeljete po starem mestnem jedru, naredite ovinek v krožišču in se vrnete nazaj na čudovito prizorišče Senika, si ob obilju vsakodnevnih kulturnih in zabavnih dogodkov privoščite pečeno kračo, spijete kuhanček, daleč najboljši in najcenejši v tem okolju, otrokom privoščite pomfri z nagetsi ali kakšno drugo sladko dobroto, pa potem kupite še kakšen pravi, avtohtoni in kvalitetni med ali medenjake a la Šolarček. Noro, kajne ! Pridite in preverite ...

13/12/2025
19/08/2025

Franjo Slavinec je v pesmi, ki so jo igrali z ansamblon Alojza Grnjaka zapisa: ˝Prelepa si zemlja slovenska, še lepši je prleški raj. So polja no bregi zeleni, tam bija moj rojstni je kraj. Tan Dveri Železne stojijo, Jeruzalem, Temnar no Kog, gorice se v sonci bleščijo po bregih tan daleč v okrog... 🍇⛪️☀️
foto: Jeruzalemske gorice, Denis Žuran

Address

Mihalovci 44
Ivanjkovci
2259

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Vina Slavinec posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Vina Slavinec:

Share

Category